W piątek, 9 lutego 2024 r., zakończyliśmy obchody Roku Aleksandra Fredry.

Rok 2023 był obchodzony w naszej szkole jako Rok Aleksandra Fredry i w związku z tym w szkole przeprowadzono wiele konkursów, przygotowano inscenizację utworów tego autora oraz przybliżano Jego twórczość i postać na lekcjach języka polskiego.

Podsumowaniem obchodów był wyjazd w dniu 9 lutego 2024 roku do jedynego w Polsce teatru im. A. Fredry, znajdującego się w Gnieźnie. Najbardziej zaangażowani w obchody uczniowie i laureaci konkursów szkolnych mieli okazję wziąć udział w warsztatach teatralnych przeprowadzonych przez p. Katarzynę Pawłowską – pedagoga teatru.  Na prawdziwej teatralnej scenie mogliśmy poczuć się jak aktorzy,
a dzięki ćwiczeniom przekonaliśmy się, że umiejętność wyrażania emocji, dobra dykcja i postawa ciała to  ABC tego zawodu.
Zajrzeliśmy  za kulisy, dowiedzieliśmy się na czym polega praca inspicjenta i dlaczego teatr to praca zespołowa. Na zakończenie spotkania wszyscy uczniowie z rąk dyrekcji ZSP – p.dyr. A. Wierzbickiej i p. dyr. S. Skudzawskiego oraz przedstawicielki Teatru Fredry p. K. Pawłowskiej otrzymali pamiątkowe certyfikaty potwierdzające znajomość życia i twórczości Aleksandra Fredry.

Czekaliśmy na moment, gdy wreszcie będzie można wstać z wygodnego fotela i stanąć tam, gdzie na co dzień grają aktorzy. Scena okazała się miejscem, w którym rządzą emocje. Ćwiczenia, czasem łatwiejsze, czasem bardziej zawiłe, onieśmielały, zaskakiwały, bawiły, ale przede wszystkim otwierały nas na innych. Na koniec każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy certyfikat.

Dobrze spędziliśmy ten czas. Sceniczne wysiłki przyniosły młodym miłośnikom teatru wiele satysfakcji.

Wycieczka i warsztaty sfinansowane zostały ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Gminy Powidz,
a zorganizowane przez nauczycieli polonistów ZSP w Powidzu  p. D. Kubów i p. A. Penkerta.