Zakończyliśmy kolejny rok z projektem Deutsch Plus

Jako szkoła partnerska Goethe Institut zakończyliśmy kolejny rok z projektem Deutsch Plus. W ciągu roku zorganizowane zostały konkursy, kampanie promocyjne, spotkania z niemiecką młodzieżą, która poprowadziła dla nas lekcje językowo – krajoznawcze, zajęciaz wykorzystaniem nowoczesnych technologii, koncert niemieckiego zespołu, wspólne lekcje niemieckiego młodzieży z kilku polskich szkół, wspólne pisanie postów i komentowanie swoich wypowiedzi, konferencje, webinary, warsztaty. Wszystko po to, aby w przyszłości było nam łatwiej z niemieckim w zawodzie.


GALA PODSUMOWUJĄCA PROJEKT

22 czerwca odbyła się gala podsumowująca akcję „Projekte gemeinsam entwickeln” w ramach projektu Deutsch Plus. Nasz projekt „Padlet – Rund um das Essen” znalazł się wśród dziesięciu zaprezentowanych prac. Dziękujemy wszystkim uczestnikom z klas 7a i 7b za zaangażowanie.


ZAKOŃCZYLIŚMY PRACĘ Z PADLETEM W RAMACH PROJEKTU „ŁĄCZYMY SIĘ REGIONALNIE – Padlet – Rund um das Essen”

Przez ostatnie kilka tygodni uczniowie klas siódmych rozwijali umiejętności komunikowania się w języku niemieckim podczas wspólnej pracy z rówieśnikami z Witkowa, Bieganina, Ligoty, Rzeszowa i Katowic w ramach projektu „Padlet – rund um das Essen” i akcji „Łączymy się regionalnie”. Celem projektu było stworzenie w klasie sytuacji zbliżonej do autentycznej komunikacji, podnoszenie motywacji do nauki języka niemieckiego i rozwijanie kompetencji komunikacyjnej. Młodzież dodawała wpisy i zdjęcia przedstawiające ich codzienne zwyczaje
i nawyki żywieniowe oraz reagowała na wpisy innych uczestników projektu. Wykorzystanie padleta pozwoliło na zwiększenie zasobu środków leksykalno – gramatycznych, rozwinęło umiejętność reagowania językowego i tworzenia krótkich wypowiedzi oraz pozwoliło kształtować autonomię w procesie nauki języka. Uczniowie nauczyli się korzystania z różnych źródeł informacji i rozwinęli umiejętności w zakresie wykorzystania technologii informacyjno – komunikacyjnej. Dodatkowymi elementami projektu były wspólne lekcje niemieckiego na platformie ZOOM.

Oto filmik podsumowujący działania projektowe.


 Kuchnia krajów niemieckojęzycznych

Podczas pracy nad realizacją projektu eTwinning „Rund um den Tisch” uczniowie z Polski, Słowenii, Grecji i Estonii przygotowywali dania kuchni krajów niemieckojęzycznych oraz zamieszczali na platformie przepisy na nie. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu i pracy powstały 4 prezentacje z przysmakami typowymi dla Niemiec, Austrii, Szwajcarii i Liechtensteinu. Uczniowie dowiedzieli się, czego nie zabraknie na tradycyjnym stole w tych krajach  oraz jak to przyrządzić. Nasza grupa poznawała podczas lekcji niemieckiego ciekawostki na temat słynnej „Currywurst”. Uczniowie poznali tradycyjne przepisy z niemieckich blogów kulinarnych, dowiedzieli się, że „Currywurst miała w Berlinie swoje muzeum, oraz że doczekała się nawet piosenek na swój temat. Na podsumowanie dziewczyny uczestniczące
w projekcie przygotowały kiełbaski z tradycyjnym sosem curry oraz krótki filmik podsumowujący efekty swoich kulinarnych zmagań.

1)     Kochrezepte aus Deutschland

3)      Kochrezepte aus Liechtenstein 

4)       Kochrezepte aus Österreich 

5)       Kochrezepte aus der Schweiz 


Maniery przy stole

Jak się zachować przy stole? Czego nie wolno robić? Uczestnicy projektu tworzyli e-booki
z zasadami zachowania przy stole. Grupy tworzyły wypowiedzi w języku niemieckim, stosowały czasowniki modalne oraz formy trybu rozkazującego. Efekty ich pracy znajdują się w prezentacji.


Menu dla ucznia

Uczestnicy projektu tworzyli jadłospis dzienny dla ucznia. Zobaczcie, co zaproponowała młodzież z Polski, Grecji i Słowenii. Naszą szkołę w tym zadaniu reprezentowały Nina i Lena z klasy 7b.


Logo projektu

Każdy projekt musi mieć swoje logo. Dlatego wykorzystaliśmy program Canva do stworzenia swoich propozycji. Poniżej możecie zobaczyć prace Nadii, Leny i Gracjana z 7b.


Gry i zabawy nie tylko interaktywne

Uczestnicy projektu oraz jego koordynatorzy tworzyli quizy, gry i karty o tematyce związanej z projektem, które do nauki mogli wykorzystać wszyscy uczestnicy. Poniżej niektóre z propozycji naszej szkoły.

Essen Memory Lena


 „ŁĄCZYMY SIĘ REGIONALNIE”

KOLEJNE SPOTKANIE W RAMACH AKCJI „PROJEKTE GEMEINSAM ENTWICKELN” I PROJEKTU „DEUTSCH PLUS”

13 maja podczas lekcji niemieckiego online spotkali się uczniowie 5 polskich szkół z Powidza, Witkowa, Rzeszowa, Bieganina i Ligoty. Spotkanie było kontynuacją realizowanego przez kilka ostatnich tygodni projektu „Padlet – Rund um das Essen”. Przedstawiciele każdej ze szkół poznali się, opowiedzieli o swoich ulubionych daniach i nawykach żywieniowych, pokazali przygotowane przez siebie plakaty i chmury wyrazów oraz zagrali w interaktywną grę Kahoot, która sprawdzała znajomość stworzonej przez nich wirtualnej tablicy. Gra dostarczyła jak zwykle najwięcej emocji.  I było nam niezmiernie miło, że na podium znalazła się nasza przedstawicielka, Nadia z klasy 7b, która zajęła w tym pojedynku drugie miejsce. Bardzo dobry wynik osiągnęli też pozostali nasi uczniowie: Gracjan, Lena, Ania, Klaudia i Eliza.

Pod koniec spotkania wszyscy wymienili się wrażeniami na temat pracy z padletem oraz korzyści, które przyniosło im zastosowanie tej metody podczas lekcji niemieckiego.

Podsumowanie projektu już wkrótce.


MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIE Z BODIL, STUDENTKĄ
Z NIEMIEC W RAMACH PROJEKTU „DEUTSCH PLUS”

7 maja grupa uczniów klas 6-8 wzięła udział w lekcji krajoznawczej, którą poprowadziła dla nich studentka z Niemiec. Bodil opowiedziała uczniom o swoim kraju oraz zachęciła do odwiedzenia Berlina i Jeziora Królewskiego w Bawarii. To właśnie te dwa miejsca grupa wybrała w przeprowadzonej wcześniej ankiecie. Uczniowie mogli poznać ciekawostki na temat stolicy Niemiec oraz odkryć piękno krajobrazu bawarskich Alp. Podczas spotkania była też okazja do wykorzystania umiejętności językowych. Uczniowie opowiedzieli Bodil o sobie oraz zadawali pytania dotyczące życia w Niemczech. Zostali pochwaleni przez naszego gościa za aktywność, chęć do mówienia i wypowiedzi w języku niemieckim, które były dla studentki z Niemiec w pełni zrozumiałe.

Na zakończenie grupa pokazała też Powidz w prezentacji przygotowanej przez Nadię, Olę i Gracjana. Bodil stwierdziła, ze po takim zaproszeniu chętnie odwiedziłaby naszą miejscowość i ma nadzieję, że jej się to kiedyś uda.

Lekcja zorganizowana została w ramach udziału w projekcie Deutsch Plus, pod patronatem Goethe Institut. Jej celem było zainteresowanie uczniów krajem sąsiadów oraz wzmacnianie motywacji do nauki języka niemieckiego.


Spotkanie online z aktywistą Goethe Institut

W piątek, 16 kwietnia uczniowie klas siódmych uczestniczyli w lekcji niemieckiego, którą poprowadził dla nich student z Niemiec, Johannes.

Johannes mieszka i studiuje w Monachium . I to właśnie o tym mieście opowiedział naszym uczniom.

Gdzie leży Monachium i w jakim landzie się znajduje?

Jakie są typowe dla Monachium obrazy?

Jak Monachijczycy spędzają czas wolny?

W jakie góry wybiorą się na weekend?

Jakim klubom kibicują?

To tylko część pytań, na które odpowiedzi mogli poznać nasi siódmoklasiści. Grupa dowiedziała się też, jakie aktywności w czasie wolnym wybierają najchętniej Niemcy oraz opowiedziała o sobie i swoich zainteresowaniach. Językiem lekcji był oczywiście niemiecki.

Spotkanie odbyło się w ramach udziału w projekcie Goethe Institut „Deutsch Plus”, który nasza szkoła realizuje od września 2019 roku. Celem tego przedsięwzięcia było przybliżenie uczniom Niemiec i ich kultury oraz stworzenie okazji do porozumiewania się w języku obcym. Uczniowie z sukcesem opowiedzieli naszemu gościowi o sobie po niemiecku oraz potrafili zrozumieć przekazywane przez niego informacje. Mamy nadzieję, że to doświadczenie pokaże młodzieży, do czego dążymy podczas każdej lekcji języka obcego oraz będzie motywowało ją do podejmowania innych działań pozwalających rozwijać umiejętności językowe.

Kolejna okazja do spotkania z „native speakerem” już 27 kwietnia. 


 „Łączymy się regionalnie”

„Łączymy się regionalnie” to kolejna inicjatywa przygotowana dla uczniów w ramach projektu „Deutsch Plus”. 12 marca chłopcy i dziewczyny z klas siódmych mogli poznać rówieśników ze szkoły podstawowej nr 23 w Rzeszowie. Podczas spotkania uczniowie przedstawili swoje szkoły oraz opowiedzieli o sobie i swoich zainteresowaniach. Odpowiadali też na pytania koleżanek i kolegów. Wszystko oczywiście po niemiecku, w miłej i przyjaznej atmosferze. Kolejnym etapem w ramach inicjatywy „Łączymy się regionalnie” będzie wspólna praca nad projektem „Rund um das Essen”. Razem z uczniami sześciu innych szkół uczniowie klas siódmych będą tworzyć posty i wypowiedzi na padlecie, czyli wirtualnej tablicy. Celem projektu jest rozwijanie umiejętności reagowania językowego, wykorzystywanie poznanych zwrotów do komunikowania się z koleżankami i kolegami, a tym samym przygotowywanie się do skutecznego porozumiewania w języku niemieckim. 


 „JAK „OŻYWIĆ” JĘZYK I STWORZYĆ W KLASIE SYTUACJĘ ZBLIŻONĄ DO AUTENTYCZNEJ KOMUNIKACJI?

DALSZE DZIAŁANIA W RAMACH PROJEKTU „DEUTSCH PLUS”

Przygotowywanie do skutecznego porozumiewania się to najważniejszy cel realizowany podczas zajęć języka obcego. Stworzenie w klasie sytuacji zbliżonych do autentycznej komunikacji nie należy do najłatwiejszych zadań, jednak naszym pomysłem na jego realizację jest praca z padletem w ramach międzyszkolnej akcji „Projekte gemeinsam entwickeln” i projektu „Rund um das Essen”.

Padlet, czyli wirtualną tablicę wykorzystujemy do wymiany informacji i komunikowania z siódmoklasistami z Witkowa, Katowic, Rzeszowa, Bieganina i Ligoty. Dodajemy posty związane z realizowanym przez nas właśnie działem o „żywieniu” oraz komentujemy i reagujemy na wypowiedzi koleżanek i kolegów. Wszystko po to, aby poszerzać zasób słownictwa i zwrotów komunikacyjnych, rozwijać umiejętności językowe i przygotowywać się do skutecznego komunikowania w języku niemieckim. Dodatkowo, dzięki postom dodawanym przez nauczycieli mamy okazję poszerzać wiedzę o krajach niemieckojęzycznych, poznawać tradycje żywieniowe w niemieckich landach oraz upodobania kulinarne obywateli Niemiec. Projekt odbywa się pod patronatem Goethe Institut. Właśnie rozpoczęliśmy z nim pracę i będziemy kontynuować ją przez kilka najbliższych tygodni.


Deutsch Plus

W piątek, 23 października uczniowie klas siódmych i szóstej wzięli udział w lekcji online z Judith, niemiecką studentką z Lipska.

Spotkanie to zostało zorganizowane przez Goethe Institut w ramach udziału naszej szkoły w ogólnopolskim projekcie Deutsch Plus pod patronatem ambasady Niemiec w Polsce.

Judith opowiedziała grupie o sobie, swoich zainteresowaniach oraz ciekawostkach dotyczących Niemiec. Wspomniała również z czym kojarzy jej się Polska, jakie miasta odwiedziła oraz co najbardziej lubi w naszym kraju. Po udzieleniu licznych odpowiedzi na pytania uczniów zarówno Judith, jak i uczniowie uczestniczący w spotkaniu sprawdzali swoją wiedzę o Polsce w quizie, do którego grupy wcześniej same układały pytania.

Quiz zorganizowany został na platformie Kahoot, która jest chyba ulubioną grą językową naszych uczniów. Emocji podczas rozgrywek nie brakowało. Trzeba było wykazać się wiedzą o Polsce, znajomością niemieckich słówek oraz szybkością w udzielaniu odpowiedzi na pytania.

Wszyscy bardzo zaangażowali się w rywalizację i do końca z napięciem śledzili pojawiające się na tablicy wyniki. Ostatecznie na podium znalazł się nasz gość, Judith oraz Nina i Pola z klas siódmych.

Spotkanie było okazją do kontaktu z młodzieżą niemiecką oraz poznania niemieckiej kultury.

Kolejne aktywności w ramach projektu Deutsch Plus już wkrótce .