Program „Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie” organizowany przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie miał na celu nabycie przez uczniów umiejętności racjonalnego gospodarowania zasobami wody i bezpiecznego z niej korzystania. W naszej szkole, corocznie prowadzona jest edukacja przyrodniczo-ekologiczna skierowana na promowanie dobrych praktyk w obszarze poszanowania i ochrony środowiska naturalnego. W roku szkolnym 2022/2023 podjęliśmy między innymi następujące działania: Sprzątanie Świata, Dzień Ziemi, Światowy Dzień Wody, Międzynarodowy Dzień Ptaków, Światowy Dzień Recyklingu: „RECYKLINGUJĘ BO WODĘ SZANUJĘ”. Przeprowadzono zajęcia „STOP SUSZY”, zajęcia na ścieżce edukacyjnej RYBY, w palmiarni w Poznaniu, zajęcia i pokazy ratownictwa wodnego nad Wartą w Poznaniu, spotkanie profilaktyczno-edukacyjne z funkcjonariuszami policji i straży pożarnej, lekcje terenową nad Wartą w Nadwarciańskim Parku Krajobrazowym, przeprowadziliśmy konkurs „Znawcy wody i przyrody”. Ponadto wzięliśmy udział w I Festiwalu Krajobrazu w Chalinie, konkursach ekologicznych: „Cztery pory z OZE”, „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”, „Mokradła są ważne”. Uczniowie klas I-III zdobywali umiejętności pływania i właściwego zachowania w wodzie podczas lekcji na Pływalni w Słupcy.

Największym sukcesem było zwycięstwo uczniów klasy VI w konkursie „Ociekamy w wiedzę – woda to nasz najlepszy przyjaciel”.

Link do strony Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu – ogłoszenie wyników:  https://poznan.wody.gov.pl/aktualnosci/1430-znamy-laureatow-konkursu-ociekamy-w-wiedze-woda-to-nasz-najlepszy-przyjaciel

Oto lista zwycięzców konkursu

Laureat w przedziale klasy 1-3 – Klasa I Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Chełmnie (praca plastyczna)

Laureat w przedziale klasy 4-6 – Klasa VI Szkoła Podstawowa w Powidzu (praca plastyczna)

Laureat w przedziale klasy 7-8 – Klasa VIII Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Chełmnie (film)

To zwycięstwo umożliwiło udział uczniów naszej szkoły w rejsie po Kanale Ślesińskim, który odbył się 14 czerwca 2023r.

Relacje z rejsu po Kanale Ślesińskim:

Link do dysku ze zdjęciami:

rejs po Kanale Ślesińskim – zdjęcia – Dysk Google

Link do filmu z drona, który pojawił się w mediach społecznościowych:

https://fb.watch/lfWtlwx0re/

Link do relacji z zajęć „Bezpiecznie nad wodą – lekcja edukacyjna nad Wartą w Poznaniu” 30.05.2023r.

https://poznan.wody.gov.pl/aktualnosci/1435-to-warto-wiedziec-lekcja-edukacyjna-nad-warta-w-poznaniu

Jesteśmy przekonani, że udział w programie „Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie” przyniósł oczekiwane efekty. Przede wszystkim przyczynił się do uświadomienia uczniom wpływu stanu otaczającego środowiska na rozwój oraz zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka, zachęcił młodych ludzi do bezpiecznego uprawiania turystyki wodnej, wyrobił poprawne nawyki wykorzystania wody i wyposaży w podstawową wiedzę z zakresu ekologii, w tym edukacji wodnej, zapewnił bezpieczny wypoczynek nad wodą.