Tradycyjnie już w naszej szkole marzec to miesiąc  wręczania stypendiów naukowych oraz inauguracji roku wybranego  Patrona, obie te uroczystości miały miejsce 20 marca.

 Patronów Roku 2024 wybranych  przez Sejm i Senat RP  jest kilku, na tej zacnej liści znaleźli się również Polscy Olimpijczycy i to Im właśnie poświęcimy szczególną uwagę w ramach obchodów.

 Uroczystość rozpoczęła się prezentacją, dzięki której mogliśmy poznać  bardzo ciekawą historię Igrzysk Olimpijskich w starożytnej Grecji oraz poznać ich nowożytną odsłonę od roku 1896.

Następnie przyszedł czas na prezentację polskich olimpijczyków i ich osiągnięć. Na scenie pojawiali się kolejno przywoływani przez konferansjerów reprezentanci dyscyplin olimpijskich  – wśród nich byli miedzy innymi J.Sidło (oszczep), R.Szurkowski  (kolarstwo), skoczkowie narciarscy- W.Fortuna, A.Małysz i K.Stoch, pływaczka O.Jędrzejczak czy  J.Kowalczyk (biegi narciarskie) oraz oczywiście królowa polskiej lekkoatletyki – Irena Szewińska. Wszystko to możliwe było dzięki zaangażowaniu uczniów klas IV-VIII, którzy zaprezentowali  się w odpowiednich strojach i z przynależnymi do danej dyscypliny  atrybutami.

Nie ma Igrzysk Olimpijskich bez zapalenia olimpijskiego znicza, więc i my inaugurację Roku Polskich Olimpijczyków postanowiliśmy w ten sposób uczcić. Pani dyrektor A. Wierzbicka poprosiła o wniesienie pochodni i zapalenie naszego szkolnego znicza, symbolizującego rozpoczęcie obchodów Roku Polskich Olimpijczyków.

Uroczystość przygotowali uczniowie klas IV-VIII pod kierunkiem nauczycieli : A.Penkerta, M. Lauer, D.Kubów z pomocą konsultanta ds. sportu p. dyr. S.Skudzawskiego. Jak zwykle mogliśmy tez liczyć na współpracę z Domem Kultury w Powidzu i p. F.Bocheńskim.