W dniach 27-29 maj 2024roku uczniowie naszej szkoły wyruszyli na zachód, by poznać kraj naszych sąsiadów. Pierwszym zadziwiającym miejscem było Drezno, gdzie mogliśmy podziwiać panoramę starego miasta z jedną z największych rzek Europy Łabą. Mieliśmy okazję podziwiać Operę Sempera i Plac Teatralny, Kościół katolicki Hofkirche, Zamek z malowidłem „Orszak Książęcy”, Kościół protestancki Frauenkirche z pomnikiem Marcina Lutra, Ratusz z rynkiem oraz Zespołu Pałacowego Zwinger, który niestety jest w remoncie. Tarasami Bruhla wyruszyliśmy do autokaru i na nocleg do HANS UND SOPHIE SCHOLL HAUS Dresden. Odbyła się również wieczorna wyprawa dla wytrwałych  na punkt widokowy. W blasku zachodzącego słońca podziwialiśmy Drezno z drugiej strony Łaby. Była także okazja do gier i zabaw na terenie ośrodka. Wyczerpani ale pełni wrażeń szybko zasnęliśmy w pokojach, które zamiast numeracji miały przydzielone nazwy państw.

W drugim dniu poznaliśmy Szwajcarie Saksońską. Rozpoczęliśmy od twierdzy Königstein. Podczas spaceru po dawnych umocnieniach z doskonale zachowanymi elementami fortyfikacji poznaliśmy także zamek Magdaleny, zamek Fryderyka – zbudowany przez Augusta II Mocnego, budynek studzienny ze studnią o głębokości 152,5 m, starą i nową zbrojownię oraz kościół garnizonowy.

Największe wrażenie wywarła na nas grupa skalna BASTEI ze słynnym zawieszonym nad przepaścią kamiennym mostem i punkt widokowy na rzekę Łabę.

Ostatnim punktem tego dnia była wizyta w Muzeum Higieny-interaktywnym centrum zdrowia i higieny. Każdy zwiedzający mógł zaspokoić swoją ciekawość wybierając najbardziej interesujące dla niego zagadnienia wśród 7 zakresów tematycznych: obrazy człowieka na tle nauki nowoczesnej; od pierwszej komórki do śmierci człowieka; odżywianie jako funkcja organizmu oraz osiągnięcie kultury; miłość, seks i style życia w czasach medycyny reprodukcyjnej; kosmos w głowie: mózg; sztuka koordynacji; otwarta granica pomiędzy ciałem a otoczeniem.

Trzeci dzień okazał się wspaniałym relaksem. W blasku słońca odbyliśmy rejs łodziami po labiryncie lasów i kanałów rzeki Sprewy – rezerwacie Biosfery Spreewald wpisanego na listę UNESCO. Następnie przejechaliśmy do Lubbenau. Tam zwiedziliśmy protestancki kościół św. Mikołaja z XVIII wieku. Kościół uważany jest za jedną z najcenniejszych barokowych świątyń. Posiada rokokowe wyposażenie wnętrza wieżę zbudowaną w latach 1777-1778. Ma ona 60 metrów wysokości i jest widoczna z dalekich okolic miasta, stanowiąc punkt orientacyjny. Fundamenty kościoła częściowo opierają się na drewnianych palach, a częściowo na polnych głazach.

Droga powrotna minęła szybko z przystankiem w MacDonaldzie i śpiewie piosenek w autokarze. Z pewnością należy wrócić do tych miejsc, aby dokładnie poznać ich historie i kontemplować ich piękno.


Wycieczka została dofinansowana ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.