6 maja 2024 roku uczniowie klas 7 i 8 naszej szkoły uczestniczyli w fascynującej wycieczce do stolicy Polski – Warszawy.

Zaraz po przyjeździe poszliśmy do Liceum im. Stefana Batorego, szkoły, do której uczęszczali bohaterowie „Kamieni na szaniec”. Stamtąd pomaszerowaliśmy pod pomnik Kazimierza Deyny, wybitnego piłkarza, reprezentanta Polski, a także warszawskiej Legii.

Główną atrakcją wyprawy była wizyta w Sejmie RP. W kompleksie budynków przy ul. Wiejskiej mieliśmy możliwość lepiej zrozumieć funkcjonowanie polskiego parlamentu oraz poznać historię i znaczenie demokracji. Spacerując po korytarzach Sejmu, oglądaliśmy miejsca, gdzie podejmowane są najważniejsze decyzje dotyczące naszego kraju.

Kolejnym punktem wycieczki była wizyta na Powązkach Wojskowych, gdzie znajduje się grób Alka i Rudego. Wysłuchaliśmy opowieści pani przewodnik o życiu w okupowanym mieście, o walce harcerzy Szarych Szeregów i ofierze, jaką przyszło im złożyć. Zapaliliśmy znicze i uczciliśmy minutą ciszy bohaterów „Kamieni na szaniec”, bohaterów heroicznych walk o wolność naszej Ojczyzny. Mogliśmy zastanowić się nad wielkością poświęcenia, jakie ci niezłomni patrioci złożyli dla naszej przyszłości.

Obejrzeliśmy zmianę warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza, a później udaliśmy się na Stare Miasto, które jest sercem Warszawy i jednym z najpiękniejszych historycznych miejsc w Polsce. Szliśmy Krakowskim Przedmieściem, zatrzymaliśmy się przed siedzibą Prezydenta RP, a później spacerowaliśmy po uliczkach Starówki. Nie ominęliśmy Katedry św. Jana Chrzciciela ani Rynku Starego Miasta.

Na zakończenie naszej wycieczki udaliśmy się na taras widokowy na Stadionie Narodowym. Na płycie zamiast zielonej murawy boiska do piłki nożnej zobaczyliśmy tor żużlowy przygotowywany na warszawską rundę mistrzostw świata. Pan Sławomir Skudzawski ciekawie opowiadał o roli i znaczeniu tego największego i najnowocześniejszego stadionu w Polsce.

Cała wycieczka była nie tylko świetnym doświadczeniem, ale również wyjątkową lekcją, która pozwoliła nam lepiej poznać stolicę naszego kraju.