Jeszcze w listopadzie uczniowie klasy 5 postanowili zweryfikować informacje zawarte na stronie „Deutsche Post” i sprawdzić, czy poczta świąteczna w Niemczech naprawdę działa. Podczas lekcji języka niemieckiego napisali w języku niemieckim listy, które następnie wysłane zostały do Engelskirchen do Dzieciątka Jezus, które razem z Gwiazdorem i Mikołajem obdarowuje dzieci w Niemczech prezentami z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Chociaż nie wszyscy uwierzyli początkowo, że listy zostaną naprawdę wysłane, wszyscy ucieszyli się z otrzymanych odpowiedzi, kartek świątecznych z Engelskirchen i propozycji wykonania pracy ręcznej, która została od razu wykorzystana. Uczniowie stworzyli według przekazanej instrukcji bałwanki, które udekorowały klasową choinkę.

Wprowadzenie tekstów autentycznych na lekcji pozwoliło zmotywować i zachęcić grupę do nielubianej czynności pisania a przy okazji było lekcją kulturoznawczą, pozwalającą poznać zwyczaje świąteczne w kraju naszych zachodnich sąsiadów.