8 września br. w naszej szkole miała miejsce XII edycja Narodowego Czytania.

W wydarzeniu uczestniczyli: zaproszeni goście – dyrektor Biblioteki Publicznej w Powidzu p. Anna Wiatr, dyrektor Domu Kultury Robert Czechorowski, dyrekcja naszej szkoły, ks. Marcin Maciejewski,  nauczyciele i pracownicy szkoły oraz przedstawiciele uczniów klas VI-VIII.

Bohaterką tegorocznej odsłony była powieść społeczno-obyczajowa „Nad Niemnem” wybitnej pisarki epoki pozytywizmu – Elizy Orzeszkowej.

Po wysłuchaniu okolicznościowego listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, zachęcającego do wspólnej lektury, zgromadzeni na sali uczestnicy akcji obejrzeli krótką inscenizację, która wprowadziła ich w klimat tego wielkiego arcydzieła literatury polskiej.

Następnie zostały odczytane fragmenty powieści, w których spotkaliśmy się z rodzinami Bohatyrowiczów i Korczyńskich, odkryliśmy atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe krajobrazy i pejzaże.

W dalszej kolejności obejrzeliśmy kilka scen telewizyjnej wersji ekranizacji „Nad Niemnem”.

Na zakończenie wicedyrektor p. Sławomir Skudzawski podzielił się refleksjami z odwiedzin wraz z żoną wsi Bohatyrowicze, leżącej na Białorusi, niedaleko Grodna – miejsca akcji powieści. Nauczyciel historii zwrócił także uwagę na dziedzictwo powstania styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie o Janie i Cecylii.

Na tym zakończono akcję, która weszła do naszego szkolnego kalendarza imprez.

Serdeczne podziękowania dla p. Anny Wiatr za pomoc w przygotowaniu tego wydarzenia oraz dla wszystkich jego uczestników.

Sławomira Grześkowiak