Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. To projekt skierowany do szkół podstawowych, którego celem jest kształtowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów.

Nasza szkoła w roku 2022 przystąpiła do  programu Laboratorium Przyszłości  i otrzymała środki na realizację tego projektu. Uzyskane  środki pozwoliły na zakup nowoczesnego  sprzętu, który umożliwił uczniom rozwijać zainteresowania w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych, a także w ramach zajęć pozalekcyjnych i innych form rozwijania umiejętności.

Dzięki otrzymanemu wsparciu nasza szkoła wzbogaciła się o nowoczesny sprzęt:

 1. Drukarka 3D
 2. Zestaw elementów dodatkowych do drukarki 3D
 3. Stacja lutownicza
 4. Aparat fotograficzny z akcesoriami
 5. Statyw do aparatu i kamery
 6. Kamera przenośna z akcesoriami
 7. Mikrofon kierunkowy
 8. Mikroport SaramonicBlink 500 B2 do łączności bezprzewodowej, mikrofon kierunkowy)
 9. Gimbal do aparatu fotograficznego i kamer
 10. Zestaw szkolny OZOBOT 4 szt
 11. LEGO Education SPIKE Prime zestaw podstawowy i rozszerzający
 12. Dyktafon Sony
 13. Tablica szkolna tryptyk biała lakierowana;
 14. Laminarki
 15. Długopisy Banach walizka
 16. Tło fotograficzne zielone
 17. Green screen mobilny, zestaw do mocowania;
 18. Zestaw oświetleniowy.

W roku szkolnym 2022/2023r. w ramach programu Laboratorium Przyszłości  zostały przeprowadzone zajęcia z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach powyższego projektu. Pierwszym i podstawowym sprzętem, z którego każdego dnia korzystamy w naszych klasach są tablice ścieralne.  Umożliwiają one zapisywanie przydatnych informacji,rysowanie czy też rozwiązywanie zadań z różnych przedmiotów. Dodatkowo tablice umożliwiają przypinanie na ich powierzchni arkuszy, rysunków oraz innych materiałów dydaktycznych.

Kolejnym narzędziem do świetnej zabawy, ale też nauki i kształtowania nowych umiejętności jest sprzęt nagłaśniający oraz kamera z gimbałem i aparat fotograficzny z akcesoriami, który wykorzystany został do uwiecznienia różnych uroczystości szkolnych, wycieczek, rajdów i wyjazdów, konkursów, akcji społecznych i projektów realizowanych w szkole  czy też podczas zajęć w świetlicy szkolnej. Uczniowie prezentowali swoje uzdolnienia, rozwijali swoje umiejętności sceniczne, wokalne, jak również rozwijali kompetencje cyfrowe oraz uczyli się świadomie i odpowiedzialnie rejestrować obraz i dźwięk.

Od miesiąca października w klasie pierwszej została wdrożona innowacja pedagogiczna „W świat programowania z Ozim” – nauka programowania„. Pierwszoklasiści podczas zajęć rozwijali  zdolności intelektualne, umiejętności logicznego myślenia, planowania, przewidywania następstw własnego działania, wyciągania wniosków oraz rozumowania, a także rozwijania kreatywności. Na pierwszych zajęciach uczniowie kodowali za pomocą wirtualnej maty do kodowania i kolorowych kartoników, posługiwali się puzzlami do ozobota, budując trasy oraz zapoznali się z podstawowymi informacjami dotyczącymi obsługi małego robota. W kolejnych miesiącach nie tylko doskonalili poznane formy pracy z ozobotami, ale samodzielnie podejmowali zadania i poprzez metodę prób i błędów dochodzili do najbardziej optymalnego rozwiązywania problemu.

Przygodę z robotem  Ozim  przeżywali też starsi uczniowie na lekcjach informatyki, na zajęciach  w nauczaniu indywidualnym i podczas Dnia Dziecka. Robotem uczniowie kierowali za pomocą intuicyjnych, graficznych aplikacji, które obsługiwali z poziomu laptopa. Wykorzystane na zajęciach roboty edukacyjne Ozoboty były dla uczniów świetną zabawą i nauką.

Podobnie i klocki Lego Education Spike Prime poprzez zabawę –  tworzenie własnych projektów i naukę programowania rozwijały  kreatywność i logiczne myślenie.

Technologia druku 3D daje uczniom możliwość uczestniczenia w kreatywnych i innowacyjnych zajęciach, a nauczycielom zupełnie nowe możliwości prowadzenia zajęć lekcyjnych. Do  najbladziej lubianych przez uczniów różnych grup wiekowych zajęć są zajęcia z wykorzystaniem długopisów 3D. Pracę z długopisem rozpoczynaliśmy od zapoznania z zasadami  działania i posługiwania się długopisem 3D.  Na początku  uczniowie wykonywali proste elementy i napisy, a następnie samodzielnie zaprojektowali i wykonali prace według swojego pomysłu – przestrzenne modele domków, rowery i  inne elementy przyrody. Uczniowie doskonalili swoje umiejętności posługiwania się długopisami,  ćwiczyli sprawność grafomotoryczną, planowanie przestrzenne i współpracę w grupie oraz uczyli się  cierpliwości oraz dokładności.

Drukarka 3D jako narzędzie służące do nauki jak i zabawy pozwoliło uczniom nabyć kolejne umiejętności. Dzięki technologii druku 3D uczniowie mają możliwość udziału w kreatywnych i innowacyjnych zajęciach, a sami nauczyciele, otwarci na nowe sposoby przekazywania wiedzy, mają skuteczne sposoby na urozmaicenie zajęć.  Uczniowie kl. I z wykorzystaniem najnowszej technologii poznali kolejne litery alfabetu, a sam sposób nauki przyczynił się do zwiększenie zainteresowania i pobudzenia kreatywności najmłodszych uczniów szkoły. Również starsi uczniowie zapoznali się z działaniem drukarki 3D i mieli możliwość wydrukowania gotowych elementów.

Ponadto uczniowie podczas zajęć mogli poznać zasadę używania laminarki. Zostali zaznajomienie z jej działaniem, a także nauczyli się ustalać odpowiednią temperaturę laminowania niezbędną do odpowiedniej grubości folii. Nabytą wiedzę uczniowie wykorzystali w praktyce poprzez zabezpieczenie prac plastycznych i materiałów udostępnionych na gazetkach szkolnych.

Zakupiony w ramach programu Laboratoriów Przyszłości sprzęt odpowiada potrzebom naszej szkoły, jest i będzie w  przyszłości  wykorzystywany na lekcjach obowiązkowych – do realizacji podstawy programowej, a także na zajęciach dodatkowych oraz kołach zainteresowań.

koordynator projektu – Dorota Kaźmierska