W dniach 14-16 czerwca 2023 roku 41 uczniów Szkoły Podstawowej w Powidzu uczestniczyło w wycieczce Poznajemy

Wyspę Wolin i stolicę Danii Kopenhagę. Naszą wyprawę rozpoczęliśmy od zwiedzania Fortu Gerharda.   Należy on do najlepiej zachowanych XIX wiecznych pruskich fortów nadbrzeżnych w Europie, a oprowadzał nas po nim bardzo wesoły żołnierz pruski. Następnie weszliśmy na najwyższą latarnię morską w Polsce, aby podziwiać panoramę Świnoujścia i wybrzeża morskiego. Po krótkim rejsie statkiem udaliśmy się na spacer po Świnoujściu i nad Morze Bałtyckie. Pogoda dopisała, więc skorzystaliśmy z uroków jakie oferowała przyroda- zbieraliśmy muszelki, chodziliśmy po wodzie, biegaliśmy i cieszyliśmy się nadmorskim piaskiem. Po przeprawie na wyspę Wolin, udaliśmy się na terminal promowy i zaokrętowaliśmy się na pokładzie promu Skania. Dla większości z nas był to pierwszy pobyt na tego typu promie.

Wieczorny czas spędziliśmy na poznawaniu zakątków promu, jego funkcjonowania i podziwianiu widoków z  wyruszającego w rejs statku.     Następnego dnia, po wczesnym śniadaniu (godzina 6:00) autokarem udaliśmy się do szwedzkiego miasta Malmo. Przewodnik zapoznał nas z obyczajami Szwedów i pokazał przepiękne zakątki tego uroczego miasta. Następnie mieliśmy okazję przejechać jednym z najdłuższych połączeń między lądami w Europie –mostem Öresund do Kopenhagi. Niezapomnianą atrakcją było zwiedzanie Oceanarium (Błękitna Planeta)–to największy w północnej Europie kompleks, składający się z 53 akwariów, w których można podziwiać 20 tysięcy zwierząt morskich, w tym 450 gatunków ryb. Była także okazja zobaczyć leniwca czy pogłaskać płaszczkę. Punktem kulminacyjnym było zwiedzanie Kopenhagi jednego z największych miast Skandynawii, położonego malowniczo nad cieśniną Sund. Strzeże go najsłynniejsza na świecie Mała Syrenka tuż przy Przystani Królewskiej. W stolicy Danii zobaczyliśmy także m.in.: Fontannę Bogini Gefion, Pałac Amalienborg,gdzie codziennie odbywa się odprawa Gwardii Królewskie, jak również siedzibę Parlamentu –Zamek Christiansborg i XVIII- wieczną dzielnicę portową Nyhavn. To urocze miasto i państwo opuściliśmy mostem Öresund i przejechaliśmy do szwedzkiego miasta Ystad. Niewielkie miasteczko zauroczyło nas piękną zabudową, dużą ilością zieleni oraz niesamowitą ciszą i spokojem. Późnym wieczorem ponownie byliśmy w kajutach, tym razem promu Polonia.

O godzinie 6:45 trzeciego dnia wycieczki byliśmy ponownie w Polsce. Przejechaliśmy do Lubina gdzie w strugach deszczu wspięliśmy się na Wzgórze Zielonka, z punktu widokowego podziwialiśmy Jezioro Turkusowe. Kolejnym punktem naszej wyprawy było zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego i żubrowiska w Wolińskim Parku Narodowym. Ostatnią atrakcją był spacer po Międzyzdrojach, a w szczególności po molo i  alei gwiazd, która powstała w 1996 roku, kiedy podczas Festiwalu Gwiazd pierwsze znane osobistości polskiej sceny kulturalnej odcisnęły swoje dłonie w pamiątkowych płytach.

Dla wielu uczniów był to pierwszy pobyt za granicą, a rejs promem wzbudził we wszystkich wiele emocji. Ta trzydniowa wyprawa najprawdopodobniej nigdy nie zostanie zapomniana.

            Wycieczka została dofinansowana ze środków przeznaczonych na realizację Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2023.