W piątek 26 maja 2023 r. uczniowie klasy IV SP w Powidzu wraz z opiekunami udali się do 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Towarzyszył nam tata jednego z uczniów pan kapral Marcin Białka, na którego zaproszenie przybyliśmy na powidzkie lotnisko. Pierwszym punktem naszej wyprawy był hangar, w którym czekał na nas pan chorąży Grzegorz Kornecki- tata Leona. Pan Kornecki w bardzo ciekawy sposób przekazał nam istotne informacje nt. słynnego Herkulesa i odpowiedział na wiele szczegółowych pytań zadanych przez czwartoklasistów. Odwiedziliśmy także Spadochroniarnię, w której dowiedzieliśmy się sporo na temat skoków spadochronowych oraz sprawdziliśmy swoich sił w marszu z pełnym „oprzyrządowaniem”- nie było tak łatwo… Z hangaru udaliśmy się na Wieżę Kontroli Lotów. Tam byliśmy naocznymi świadkami spektakularnego startu F-22 Raptor, które wzbiły się pionowo w powietrze robiąc przy tym niezły hałas. Ostatnim punktem naszej wyprawy była siedziba Wojskowej Straży Pożarnej. Pan strażak pokazał nam wyposażenie wozu strażackiego i zdradził wiele ciekawostek na temat swojej pracy. 33 Baza Lotnictwa Transportowego w Powidzu okazała się być bardzo interesująca, a wielu z nas już myśli o swojej przyszłej karierze związanej właśnie z wojskiem.