Europejski Dzień Języków Obcych obchodzony jest 26 września każdego roku. Wydarzenie to ma zwrócić uwagę na bogactwo języków w Europie, którymi posługują się jej mieszkańcy:
•ponad 200 języków europejskich,
•24 języki urzędowe UE,
•około 60 języków regionalnych i języków mniejszości,
•wiele innych języków, których używają osoby z innych części świata.

1. Głównym założeniem tego święta jest promowanie wśród uczniów różnorodności kulturowej i językowej Europy jako bogactwa, które należy rozwijać i pielęgnować.

2. Nasza szkoła również przyłączy się do obchodów Europejskiego Dnia Języków Obcych już w piątek 23.09.2022 r. Wychowawca każdej klasy wylosował państwo europejskie:

I klasa- FRANCJA
II klasa – WŁOCHY
III klasa- POLSKA

IV klasa- WIELKA BRYTANIA
V klasa- UKRAINA
VI klasa-PORTUGALIA
VII klasa- DANIA
VII klasa- NIEMCY


3. Zadaniem uczniów jest przygotowanie gazetki na temat wylosowanego państwa uwzględniając m.in. aspekt językowy i ciekawostki. Ponadto można również udekorować klasę np. balonami w kolorach flagi wylosowanego państwa, zrobić mini wystawę przedstawiającą gadżety z danego państwa, itp. Na drzwiach sali lekcyjnej pojawi się flaga państwa oraz jego polska nazwa. Liczy się inwencja twórcza naszych uczniów. Wystrój klas będzie oceniany w piątek 23.09.2022 r.

4. Uczniowie w piątek 23.09.2022 r. przychodzą do szkoły ubrani w kolory flagi wylosowanego państwa, np. klasa I ma na sobie ubrania w kolorach niebieskim, białym i czerwonym ( Francja), klasa II przychodzi w kolorach zielonym, białym i czerwonym (Włochy), itd.

5. Konkursy towarzyszące obchodom Europejskiego Dnia Języków Obcych w ZSP Powidz:
„Singend Deutsch lernen” konkurs piosenki w języku niemieckim dla uczniów klas 5-8. Termin nadsyłania nagrań: 19.09. Szczegóły konkursu przekazywane były podczas lekcji języka niemieckiego.

– konkurs plastyczny „Portret Monarchini”, portret królowej Elżbiety II (zasady konkursu na stronie internetowej naszej szkoły: https://zsppowidz.pl/).

6. Muzyka z krajów europejskich na przerwach.

Dzięki znajomości języków obcych mamy lepszy dostęp do wiedzy oraz większe możliwości poznawania nowych ludzi i zawierania przyjaźni. Uczmy się języków!!!

Zachęcamy do udziału w obchodach Europejskiego Dnia Języków Obcych –

Nauczyciele języków obcych w ZSP Powidz