9 września odbyło się w naszej szkole uroczyste czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, nawiązujące do 11. edycji akcji Narodowego Czytania pod patronatem prezydenta RP.

W wydarzeniu uczestniczyli: zaproszeni goście – dyrektor Biblioteki Publicznej w Powidzu Anna Wiatr oraz dyrektor Domu Kultury Robert Czechorowski, dyrekcja szkoły, ks. wikariusz, nauczyciele oraz przedstawiciele uczniów klas VI-VIII.

Czytanie rozpoczęło się od ballady „Romantyczność”, uważanej za manifest polskiego romantyzmu. W dalszej kolejności zaprezentowano utwory: „ Rękawiczka”, „To lubię”, „ Pierwiosnek”, „Lilie”, „Świtezianka”, „Powrót taty” i „ Pani Twardowska”.

Wspólna lektura utworów narodowego wieszcza przeniosła nas w niezwykły świat uczuć, ludowości, zjawisk nadprzyrodzonych, ukazując piękno polskiego romantyzmu.

„ Ballady i romanse” wciąż zachwycają i są źródłem inspiracji dla wielu artystów.