11 – 17 lipca 2022 r.

Grupa 40 uczniów wzięła udział w zajęciach międzynarodowego programu Euroweek, który ma na celu rozwój zdolności intelektualnych, przywódczych, kreatywności, komunikacji oraz umiejętności interpersonalnych uczestników poprzez stosowanie różnorodnych technik. Ponadto pomaga przygotować uczestników do integracji i zrozumienia obecnego świata. Językiem do komunikacji był głównie język angielski.

Warsztaty Euroweek prowadzili wolontariusze z różnych stron świata. Nasi prowadzący to m. in. :

Adrian oraz Dinda z Indonezji, Nik z Peru, Stacey z Ukrainy, Mohamed z Turcji, Gafa z Uzbekistanu oraz Muiana z Gruzji. Wolontariusze uczyli nas różnych układów tanecznych pochodzących z ich krajów, przygotowali niezwykle ciekawe prezentacje krajów, z których pochodzą oraz zachęcali do udziału w grach i zabawach integrujących uczniów. Najbardziej lubianą zabawą okazała się być Casanowa. Uczestnicy Euroweek mogliby w nią grać bez końca! Ponadto codziennie wieczorem odbywało się wielkie show. Uczniowie w grupach przygotowywali przedstawienia na różne tematy, np. parodie znanych filmów, czy reklam ( oczywiście w języku angielskim). Śmiechu było co nie miara, a wszyscy okazali się być bardzo kreatywni.

Nasz ośrodek znajdował się w malowniczo położonej miejscowości Różanka. Wieś ta zadziwiła wszystkich swoją bogatą historią i krajobrazem. Okazało się, że Różanka ma swoje własne muzeum regionalne, które oczywiście odwiedziliśmy! Ponadto znajdują się tam również ruiny Zamku Szczerba, które pokazali nam wolontariusze.

Na zakończenie naszej przygody postanowiliśmy zrobić ognisko i podsumować nasz letni obóz z Fundacją Euroweek. Nie odbyło się bez łez i planowania kolejnej wyprawy… Uczniowie chętnie tu wracają, gdyż nie tylko przełamują bariery językowe i odkrywają siebie, ale również integrują się z rówieśnikami oraz dobrze się bawią.

Ponadto uczniowie mieli okazję zwiedzić Twierdzę Kłodzką, a tam odbyć spacer w labiryntach kontrminerskich. Twierdza zachwyciła swoją wielkością i historią. Kolejne miejsca, które zobaczyliśmy to Kopalnia Uranu i Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie. Są to miejsca niezwykle popularne wśród turystów i teraz już wiemy dlaczego:) Jaskinia Niedźwiedzia jest tajemnicza i sprawia wrażenie bajkowego miejsca. To właśnie tam odkryto szczątki niedźwiedzia jaskiniowego.

Podczas wyprawy na Euroweek towarzyszył nam nasz wspaniały pan kierowca Tadeusz, który po raz drugi zapewnił nam bezpieczny transport- DZIĘKUJEMY!

Uczestnicy Euroweek dziękują również Pani Dyrektor Annie Wierzbickiej, Dorocie Wareńczak, Joannie Wiącek oraz Annie Nowaczyk, dzięki którym wyjazd na Euroweek byłby niemożliwy!!!

Jednym słowem Euroweek to przygoda, na którą zasłużyliśmy:)

Dorota Wareńczak

Joanna Wiącek

Anna Nowaczyk