Co roku wicedyrektor naszej szkoły – Sławomir Skudzawski zabiera klasy VIII do Warszawy. W tym roku do klas VIII dołączyła także klasa VII. Po ok. 4 – godzinnej podróży zwiedzanie stolicy rozpoczęliśmy od Cmentarza Wojskowego na Powązkach.

Na Cmentarzu Wojskowym spoczywa m.in. Krzysztof Kamil Baczyński, Rudy, Alek i Zośka- chłopcy, którzy żyli na terenie Polski podczas okupacji hitlerowskiej i walczyli o niepodległość swojego kraju, Zbigniew Religa – wybitny polski kardiochirurg, trener piłkarski Kazimierz Górski, piłkarz Kazimierz Deyna, polityk Jacek Kuroń, aktor Paweł Królikowski i wielu innych znanych Polaków. Pochowane są tu też niektóre ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010.

Następnie ruszyliśmy na autokarowe zwiedzanie Warszawy. Nasz przewodnik – pani Aleksandra w bardzo ciekawy sposób opowiedziała nam o stolicy.

Nasza wycieczka odwiedziła również PGE Stadion Narodowy – wielofunkcyjny stadion  w Warszawie wybudowany w latach 2008–2011, w miejscu Stadionu Dziesięciolecia, oficjalnie otwarty 29 stycznia 2012 r na piłkarskie Mistrzostwa Europy – Euro 2012. Stadion zrobił ogromne wrażenie na naszych uczniach.

Kolejnym punktem naszej wizyty była Warszawska Starówka, prawdziwa perła stolicy! Starówka zachwyciła nas kolorowymi kamienicami i wyjątkową atmosferą wąskich uliczek. Następnie odwiedziliśmy Rynek Starego Miasta, na którym znajduje się pomnik Syrenki- godła miasta.

Nie mogliśmy przejść obojętnie obok Pomnika Małego Powstańca. Pomnik upamiętnia wszystkich młodych ludzi, którzy w okresie Powstania Warszawskiego służyli jako sanitariusze lub łącznicy. Wielu z nich walczyło również z karabinem w ręku, tak jak przedstawia to postać na pomniku.

Nasza wizyta w Warszawie zakończyła się w Sejmie RP. Na zwiedzanie Sejmu byliśmy umówieni na godzinę 15:00. Przed wejściem zostaliśmy sprawdzeni i oznaczeni. Wycieczka obejmowała kilka Sejmowych pomieszczeń. Obowiązkowo odwiedziliśmy salę posiedzeń z balkonu, to znaczy że weszliśmy na miejsce dedykowane fotoreporterom. Mieliśmy ogromne szczęście, gdyż akurat w dniu naszej wizyty w Sejmie odbyło się posiedzenie. Na własne oczy mogliśmy zobaczyć znanych polityków, m.in. Jarosława Kaczyńskiego, premiera Polski Mateusza Morawieckiego, Antoniego Macierewicza, czy też Marszałka Sejmu – Barbarę Witek. Byliśmy zdumieni, że choć na chwilę mogliśmy zobaczyć jak wyglądają obrady Sejmu RP.

Warszawa zdobyta!

Dziękujemy jeszcze raz panu Sławomirowi Skudzawskiemu za tę żywą lekcję historii !